wtorek, 18 października 2011

Witaminy, a odchudzanie


Słowo „witamina” kojarzy się z witalnością, a więc z życiem. Gdyby nie witaminy, w naszym organizmie nie mogłaby sie odbyć żadna reakcja chemiczna. Biorą one, bowiem udział w funkcjonowaniu setek enzymów, odgrywają role katalizatora reakcji biochemicznych, zachodzących w komórkach naszego ciała.
Czy wiesz, że dla wielu osób dawka witamin jest często na poziomie alarmującym albo, co gorsza, jest jedynie bladym wspomnieniem, dlatego trzeba uzupełnić ich zapasy w organizmie? Należy pamiętać, że brak lub nawet niedobór witamin jest w dużej mierze odpowiedzialny za zmęczenie. Dotyczy to głównie witamin z grupy B i witaminy C. Dlatego osoby stosujące diety niskokaloryczne, niemające w swoim pożywieniu wystarczającej ilości potrzebnych substancji odżywczych są najbardziej narażone na brak witamin w swoim ciele, ale również pozostali cierpią na niedobór witamin. Jest to skutek złych przyzwyczajeń żywieniowych. Wszyscy wiemy, że to właśnie w owocach i pokarmach bogatych w błonnik jest najwięcej witamin. Niestety my żyjemy w erze fast foodów, białego pieczywa, które tylko kształtem i zapachem przypomina chleb, jedzenia w proszku, słoiku czy mrożonego. Pisząc mrożone mam na myśli wszelkiego rodzaju kluski, kopytka, pyzy, pierogi. Mają one mało wspólnego z ziemniakami bardzo bogatymi w witaminę C. Pamiętaj też, że mrożone warzywa są jak najbardziej dopuszczone i polecane w dietach. Oczywiście najlepiej poza sezonem, bo w sezonie starajmy się jeść świeże warzywa.

Utrata witamin w skutek gotowania

Zbyt długie przechowywanie, utlenianie na powietrzu lub zbyt długie gotowanie może spowodować istotny ubytek witaminy C z owoców oraz warzyw.
                Najwięcej witamin znika podczas zbyt długiego gotowania. Gotowanie krótkie i w niskiej temperaturze powoduje mniejsze ubytki. Nie jest, więc właściwe długotrwałe trzymanie posiłku na ogniu. Z wody, w której gotujesz warzywa możesz ugotować pyszną zupę, dzięki temu nie utracisz witamin B, C, PP, które rozpuściły się w wodzie
Niedostatek witamin z grupy B może powodować wiele nie przyjemnych dolegliwości np.: bóle głowy, zmęczenie mdłości, ochota na słodycze, tłusta skóra, depresja, wypadanie włosów, łamliwe i matowe włosy, zajady w kącikach ust i stan zapalny języka, zaburzenia pamięci, zaburzenia snu, powolne gojenie się ran. Na tym lista się nie kończy a już włos nam się jeży na głowie.
Aby dostarczyć organizmowi dziennej dawki witaminy B, wystarczy spożywać suche drożdże piwne, które są produktem całkowicie naturalnym. Drożdże można kupić wszędzie: w hipermarketach, aptekach, a także w sklepach ze zdrową żywnością. Ja osobiście polecam apteki. Drożdże piwne ( te w najprostszym składzie) nie są drogie kosztują około 12 złotych za 200 tabletek. Podczas odchudzania powinniśmy przyjmować takie drożdże około 2-3 miesięcy a następnie raz na dwa miesiące. Drożdże piwne zawierają również chrom, który przyczynia się do obniżenia hiperinsulinizmu.
Można też szukać w pożywieniu takim jak: wątroba, jaja, czekolada gorzka, kurczak, kalafior, nasiona roślin strączkowych, zboża, migdały, ser, ryby, kakao, soja, ryż pełnoziarnisty.
Niedostatek witaminy A ( retinol) i prowitaminy A ( beta-karoten) może objawiać się: ślepota nocną, wrażliwością na promienie słoneczne, wysuszeniem skóry, wrażliwość na infekcje czy uczulenie na promienie słoneczne.
Z pomoc mogą nam przyjść produkty jak: wątroba, żółtka jaj, mleko, masło, marchewka, szpinak, pomidor, morela, brokuły, mango, melon, brzoskwinia.
 Niedobór witaminy E ( tokoferol) - szybkie męczenie się mięsni, ryzyko powikłań chorób serca i układu krążenia, starzenie skóry. Pomocne będą produkty takie jak: olej, orzechy laskowe, migdały, zboża pełnoziarniste, mleko, masło, jaja, czarna czekolada,

Jak unikać ubytków witaminowych?

·         Używać bardzo świeżych produktów.
·         Kupować warzywa z dnia na dzień najlepiej na targu u lokalnego ogrodnika.
·         Zużywać jak najmniejszą ilość wody podczas przygotowań ( mycie, moczenie).
·         Wybierać warzywa i owoce surowe.
·         Obierać skórkę jak najcieniej i nie przesadzać z ucieraniem.
·         Gotować przede wszystkim na słabej parze. Dotyczy to głównie warzyw.
·         Piec i grillować- pozwala to zachować więcej witamin w mięsie.
·         Kupować produkty mrożone- są bogatsze w witaminy niż konserwy.
·         Nie wystawiać mleka na światło.

Wydawać by się mogło, że większość tych produktów, jest niedozwolona, jeśli chcemy schudnąć. Otóż nie praktycznie wszystkie te produkty mogą a nawet powinny być spożywane, jeśli zależy nam na zdrowym i bezpiecznym odchudzaniu. Bo chyba nie chcemy, aby wraz z utrata kilogramów, trącić zdrowie i urodę:)
Na temat diety mogą poczytać państwo w innych moich artykułach na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz